کد خبر : 206048
تاریخ انتشار : دوشنبه 21 آذر 1401 - 1:08

۸ راه برای تقویت سیستم ایمنی بدن در طول شیمی درمانی

۸ راه برای تقویت سیستم ایمنی بدن در طول شیمی درمانی

  سیستم ایمنی بدن به طور دائمی عوامل بیماری‌زا در بدن را نابود می‌کند و از این جهت فعالیت مفیدی دارد. در برخی از اوقات به دلیل شرایط بدنی ممکن است که سیستم ایمنی بدن ضعیف شود. به طور مثال شیمی درمانی یکی از دلایل اصلی تضعیف سیستم ایمنی است که آسیب‌های متعددی در پی

 

سیستم ایمنی بدن به طور دائمی عوامل بیماری‌زا در بدن را نابود می‌کند و از این جهت فعالیت مفیدی دارد. در برخی از اوقات به دلیل شرایط بدنی ممکن است که سیستم ایمنی بدن ضعیف شود. به طور مثال شیمی درمانی یکی از دلایل اصلی تضعیف سیستم ایمنی است که آسیب‌های متعددی در پی دارد. خوشبختانه راه‌های زیادی برای بهبود سیستم ایمنی وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها به‌طور ویژه استفاده کنید.

خرید مکمل تقویت سیستم ایمنی از داروخانه روشا

مصرف داروهای محافظتی در طول شیمی درمانی

یکی از بهترین راه‌های تقویت سیستم ایمنی در شیمی درمانی، مصرف داروهای محافظ است. این داروها باعث می‌شوند که احتمال ابتلا به عفونت‌های مختلف نیز کاهش پیدا کند. به طور مثال درمان CSF یکی از این روش‌ها است که به شکل تزریقی انجام می‌شود. در برخی از موارد نیز می‌توان این روش درمانی را به چسب پوستی به کار برد. ناگفته نماند که برخی از داروهای محافظتی می‌توانند منجر به بروز عوارض خاص شوند. در برخی از موارد نیز پزشک در طول شیمی درمانی انواع آنتی‌بیوتیک‌ها را تجویز می‌کند. در این حالت فرصت برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها در بدن از بین می‌رود.

تزریق واکسن آنفولانزا

یکی دیگر از روش‌های تقویت سیستم ایمنی بدن در طول شیمی درمانی، تزریق واکسن آنفولانزا است. این بیماری به دستگاه تنفسی انسان حمله می‌کند و آسیب زیادی به آن وارد خواهد کرد. هنگامی که فرد بر اثر شیمی درمانی ضعیف شده است، این بیماری می‌تواند برای او بسیار کشنده باشد. به همین علت حتما هر سال در زمان مناسب باید واکسیناسیون آنفولانزا صورت بگیرد. البته قبل از تزریق باید حتما با پزشک مشورت کنید تا شرایط و دوز مصرف را برای شما مشخص کند. در سال‌های اخیر استفاده از این روش توانسته هزاران نفر را از مرگ حتمی نجات دهد. شرکت‌های دارویی مختلفی این واکسن را تولید می‌کنند پس حتما قبل از تزریق با پزشک خود هماهنگ باشید.

رژیم غذایی مناسب و مقوی

بدون شک تغذیه نقش بسیار مهمی در سلامت بدن دارد. همچنین هر گونه مشکل تغذیه‌‌ای باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن خواهد شد. به همین علت شما باید یک برنامه غذایی دقیق داشته باشید که تمامی عناصر غذایی را در خود جای داده باشد. چنان‌چه شخص برای تغذیه عادی مشکل داشته باشد، می‌توان از روش‌های دیگری همچون سرم زدن استفاده کرد. همچنین شما می‌توانید لیست بهترین مکمل‌های تقویت سیستم ایمنی را بررسی کرده و بهترین مورد آن را برای مصرف انتخاب کنید. مصرف مکمل در کنار غذاهای مفید می‌تواند تاثیر معجزه‌آسایی داشته باشد پس به هیچ عنوان آن را دست کم نگیرید. در مصرف غذاهای مختلف حتما بهداشت را در نظر بگیرید تا عوامل آلوده‌کننده به داخل غذا راه پیدا نکنند.

شستشوی مرتب دست و صورت

رعایت بهداشت فردی برای هر کسی از اهمیت بالایی برخوردار است. در این بین کسانی که شیمی درمانی می‌کنند باید مراقبت بیشتری داشته باشند. وقتی سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود، مستعد حمله عوامل بیماری‌زا خواهد بود. شستن مرتب دست و صورت‌ می‌تواند در این مورد بسیار موثر باشد. به همین علت حتما روزی چند بار دستان خود را با آب گرم و صابون بشویید تا همه آلودگی‌ها به صورت کامل از بین بروند.

زمانی که از بیرون وارد خانه می‌شوید حتما دستان را بشویید زیرا باکتری‌های زیادی بر روی دست حضور دارند. همچنین استفاده از الکل ضدعفونی‌کننده نیز به عنوان یک راهکار جایگزین محسوب می‌شود پس از این امکان ویژه به نفع خود بهره ببرید. موارد دیگری همچون حمام به موقع و مسواک زدن دندان‌ها نیز باید در طول شیمی درمانی جدی گرفته شوند. کسانی که رعایت نظافت را در برنامه خود دارند کمتر به بیماری دچار می‌شوند.

خرید مکمل های تقویت سیستم ایمنی

عدم تماس با افراد بیمار

بخش زیادی از بیماری‌ها مسری هستند که از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا می‌کنند. وقتی بدن شما بر اثر شیمی درمانی ضعیف شده است، باید بیشتر مراقب رفت‌وآمدهای خود باشید. چنان‌چه افراد بیمار به شما نزدیک شوند، به احتمال زیاد شما را هم درگیر خواهند کرد. اگر متوجه شدید که کسی از نزدیکانتان دچار بیماری شده است، به هیچ وجه به او نزدیک نشوید.

همچنین به هیچ عنوان از وسایل مشترک استفاده نکنید زیرا احتمال بروز بیماری را بیشتر می‌کند. اگر دست خود را به سطوح مختلفی زده‌اید، حتما آن را در وقت مناسب بشویید. ضدعفونی کردن سطوح با الکل نیز در این مواقع بسیار عالی خواهد بود. فراموش نکنید که در صورت ابتلا به بیماری بهبود آن به سختی انجام می‌شود. به همین علت تا جایی که امکان دارد بهداشت را رعایت کنید و از فرد بیمار فاصله بگیرید.

فاصله گرفتن از فضولات حیوانات خانگی

امروزه بسیاری از مردم در خانه خود از حیوانات خانگی مراقبت می‌کنند. این حیوانات نیاز به مراقبت دارند و کارهایی نظیر پاک کردن فضولات آن‌ها باید به صورت مرتب انجام شود. متاسفانه فضولات حیوانی محل تجمع بسیاری از عوامل بیماری‌زا است. وقتی که سیستم ایمنی بدن به دلیل شیمی‌درمانی ضعیف شده است،‌ میکروب‌ها می‌توانند به راحتی فرد را بیمار کنند.

به همین علت شخص باید انجام این امور را به فرد دیگری بسپارد. در صورتی که مجبور هستید خود این کار را انجام دهید، حتما از دستکش استفاده کنید. همچنین بهتر است که در هنگام جمع‌آوری فضولات از ماسک بهره ببرید. در آخر بعد از پایان کار حتما دستان خود را با آب گرم و صابون بشویید تا تمامی آلودگی‌های موجود بر روی دست به طور کامل پاکسازی شوند.

گزارش سریع عفونت به پزشک

متاسفانه افرادی که در طول شیمی درمانی قرار دارند به شدت مستعد عفونت هستند. در صورتی که اولین نشانه‌های عفونت را مشاهده کردید،‌ بلافاصله برای درمان خود دست به کار شوید و آن را به پزشک خود اطلاع دهید. در این حالت علائمی همچون تب، لرز، استفراغ، گلودرد و گرفتگی بینی اتفاق می‌افتد. هر کدام از این نشانه‌ها به عنوان یک نشانه خطر است که حتما باید جدی گرفته شوند. هر چقدر که سریع‌تر به دنبال درمان خود باشید، مسلما با عوارض کمتری روبرو خواهید شد. معمولا عفونت با نشانه‌های دیگری همچون تورم یا درد در قسمت‌های مختلف بدن همراه است پس به این مورد نیز توجه کافی داشته باشید.

انجام فعالیت‌های روزمره مفید

 سیستم ایمنی بدن در طول شیمی درمانی نمی‌تواند عملکرد کاملی داشته باشد. به همین علت باید با استفاده از راه‌های مختلف آن را تقویت کرد. انجام فعالیت‌هایی همچون حضور در مکان‌های عمومی، پارک‌ها و فضای سبز می‌تواند روحیه بیشتری در فرد بیمار ایجاد کند. همچنین تفریحات سالم مانند ورزش و مسافرت نیز در این مورد بسیار تاثیرگذار خواهد بود. هر چقدر که فرد روحیه بهتری داشته باشد، مسلما بهتر می‌تواند با بیماری خود مبارزه کند. تحقیقات ثابت کرده است که حس خوب فرد عملکرد سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. در چنین وضعیتی حتما برای فعالیت‌های سالم و مفید برنامه‌ریزی کنید.

خرید مکمل تقویت سیستم ایمنی از داروخانه

شیمی درمانی عوارض مختلفی را به همراه دارد که مهم‌ترین آن تضعیف سیستم ایمنی بدن است. در این شرایط بدن توانایی مقابله با حمله بیماری‌های مختلف را نخواهد داشت. خرید مکمل تقویت سیستم ایمنی و مصرف آنت یک راهکار عالی است زیرا می‌تواند مقاومت بدنی را در برابر میکروب‌ها افزایش دهد. مراکز دارویی آنلاین و معتبر برای راحت‌تر کردن کار بیماران انواع این مکمل‌ها را با قیمت و شرایط مناسب به فروش می‌رسانند و مسیر خرید را برای مصرف‌کنندگان آسان کرده‌اند.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

هدیه شب یلدا

لوازم خونگی رو ارزون بخر

کپسول آتش نشانی

چاپ لیوان

دوره رباتیک در تبریز

دیزل ژنراتور

فرکانس متر عقربه‌ای

تعمیر سروو موتور

زيرنويس فيلم‌ها و سريال‌ها

اصلاً رپورتاژ آگهی چیست؟

صندل دمپایی عمده قم

قیمت چوب پلاست

mymember

کک نفتی

شیشه اتومبیل پونک

تخت دونفره

خرید دمپایی عمده

اتصالات پنوماتیک

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

خرید رپورتاژ آگهی