کد خبر : 209007
تاریخ انتشار : جمعه 14 مهر 1402 - 12:24

چگونه شهر هوشمند داشته باشیم؟

چگونه شهر هوشمند داشته باشیم؟

از یک شهر هوشمند تعریف یکدستی در دنیا گفته نشده و معنی هوشمند برای هر کسی متفاوت است. فهم موضوع هوشمندسازی، با توجه به سطح توسعه، ارزها و منابع ساکنین شهرها، تمایل به اصلاح و تغییر در هر شهر و کشوری فرق خواهد داشت. در شهر هوشمند خدمات‌رسانی به صورت هوشمند انجام می‌شود و هوشمندسازی

از یک شهر هوشمند تعریف یکدستی در دنیا گفته نشده و معنی هوشمند برای هر کسی متفاوت است. فهم موضوع هوشمندسازی، با توجه به سطح توسعه، ارزها و منابع ساکنین شهرها، تمایل به اصلاح و تغییر در هر شهر و کشوری فرق خواهد داشت. در شهر هوشمند خدمات‌رسانی به صورت هوشمند انجام می‌شود و هوشمندسازی ساختمان نیز در این دسته قرار می‌گیرد. همچنین با سیستم مدیریت ساختمان بهتر می‌توان وسایل داخل خانه را از راه دور کنترل کرد. لذا جهت درک این موضوع باید به این سوال پاسخ دهیم که چرا به هوشمندسازی شهر احتیاج داریم. بعد از دانستن این مفهوم، نقشه کامل از یک شهر هوشمند را بدست خواهیم آورد.

هوشمندسازی شهر چیست؟

شهرها به عنوان قطب فعالیت‌های اقتصادی، جمعیت زیادی را به خود اختصاص داده‌اند. این مناطق ۷۰ درصد تولید داخلی ناخالص دنیا را تامین می‌کنند. در نتیجه با هوشمندسازی شهرها جذب ساکنین، بازدیدکنندگان، کارفرمایان و سرمایه گذاران به آنجا بیشتر خواهد شد. برای هوشمندسازی دو فاکتور راحتی زندگی و راحتی در انجام کار در نظر گرفته می‌شود.

با هوشمندسازی شهر هم زندگی راحت می‌شود و هم کارها آسانتر انجام خواهند شد. در نتیجه شهر هوشمند خصوصیات زیر را دارد:

  1. تامین آب کافی
  2. بهداشت، مانند مدیریت زباله جامد
  3. منابع برق قابل اطمینان
  4. امنیت و ایمنی شهروندان بالاخص سالمندان، کودکان و زنان
  5. تحرک کارآمد شهری و حمل و نقل عمومی
  6. فناوری اطلاعات قدرتمند و دیجیتالی شدن و اتصال
  7. خانه ارزان قیمت، بالاخص برای افراد فقیر
  8. حاکم خوب، بالاخص حاکم الکترونیک و مشارکت مردمی
  9. بهداشت و آموزش
  10. محیط پایدار

ملزومات هوشمندسازی شهر چیست؟

هوشمندسازی نیاز به طراحی زیرساخت‌های مهم و بهبود سطح کیفی زندگی دارد. در ادامه در مورد ملزومات هوشمندسازی با شما صحبت خواهیم کرد.

دوچرخه: دوچرخه در صورتی که استفاده عمومی داشته باشد همه شهروندان می‌توانند از آن استفاده کنند. در اینصورت با استفاده زیاد از دوچرخه و استفاده کم از خودرو، آلودگی هوا به میزان قابل توجهی کم خواهد شد.

سیستم اشتراک خودرو و راننده: اشتراک گذاشتن راننده و خودرو جهت هوشمندسازی شهر لازم است و در اروپا از این امکان استفاده زیادی می‌شود. در اینصورت به کسانی که در یک مسیر یکسان در حال حرکت هستند اجازه داده می‌شود تا به صورت مشترک با خودرو به مقصد برسند. در اینصورت از جمعیت خودرو در سطح شهر کاسته شده، درنتیجه از آلودگی هوا پیشگیری خواهد شد.

به اشتراک‌گذاری فضا: به جای اینکه خانه‌ای جدید بسازیم از فضایی که در گذشته وجود داشته استفاده کنیم. به اینصورت که بیاموزیم تا شیوه‌های نوین را برای بهره بری از آنچه قبلا در دسترس داشته‌ایم و اشتراک‌گذاری آن با دیگر افراد استفاده کنیم. مقصود اصلی شهر هوشمند این است که خدمات پیشرفته و مشاغل را با تجهیزات نوین در اختیار دیگران قرار دهیم تا به موفقیت آن‌ها کمک کنیم.

حمل و نقل هوشمند: مدیریت سفر، حرکت راحت کالا و کاهش ترافیک مانند سیستم هوشمند راهنمایی و رانندگی باعث کمک به شهروندان خواهد شد. این سیستم به کاهش تصادف، ترویج زندگی سالم، کاهش آلودگی و جلوگیری از ترافیک خواهد شد.

اطلاعات هوشمند: یک شهر هوشمند اطلاعات زیادی را در خصوص امکانات مختلف که بوسیله مردم بکار می‌روند ذخیره می‌کند. در نتیجه می‌توان با تجزیه و تحلیل اطلاعات، از رفتار مردم دید درستی داشت. با نصب داده‌ها روی پورتال و انتشار در بستر آنلاین، می‌توان جهت پیش بینی تجزیه و تحلیل و تعریف الگو آینده، آن‌ها را بکار برد.

اتصال دستگاه: شهر هوشمند بر پایه سیستم‌های IOT است که تجهیزات بکار رفته در این سیستم داده‌ها، جمع آوری می‌شوند. جهت کسب آگاهی در خصوص آن، این داده‌ها بررسی می‌شوند و با حمایت سیستم IOT تجهیزات پیشرفته شهری این امکان را دارند تا داده‌ها را سریعا و در زمان واقعی مدیریت و مبادله کنند. در صورت آمیخته شدن اطلاعات تجزیه و تحلیل شده با سیستم، امکان دارد عواقب و حوادث ناگهانی به حداقل برسند.

زیر ساخت‌های هوشمند: با زیر ساخت‌های هوشمند تجزیه و تحلیل اطلاعات زیاد ارائه می‌شود که این کمک به برنامه ریزی و ذخیره‌سازی درست برای آینده خواهد کرد. مثلا می‌توانید در آب‌رسانی با آزمایش به موقع سرب، از حوادث بهداشتی مربوط به آب پیشگیری کنید. جهت ذخیره‌سازی اطلاعات یک زیر ساخت دیجیتالی، احتیاج به آمیختن اطلاعات بزرگ، تکنولوژی‌های مختلف و اینترنت اشیا است. با بکار بردن اطلاعات، این امکان وجود دارد که تحولات اداری آینده را به وجود آورید.

پارکینگ هوشمند: پارکینگ هوشمند، شهر را توانمند می‌کند تا با بکار بردن مدام از یک محیط پارکینگ شخصی، سود بیشتری را بدست آورید. از محیط‌ها می‌توان تا بیشترین ظرفیت آن‌ها بهره‌مند شد. به علاوه این سبب بالا رفتن مقدار درآمدها خواهد شد.

مدیریت پسماند هوشمند: راه حل مدیریت جمع آوری زباله دیجیتالی، باعث می‌شود در شهرها، با اجرای سنسورهای درون سطل، به کاهش هزینه‌ها کمک کرد. سطل‌ها اگر پر شوند تخلیه خواهند شد. در نتیجه احتیاجی به دنبال کردن شیوه استانداردی برای ذخیره پسماند از زباله‌دان نخواهد بود.

روشنایی هوشمند: مصرف برق را با بکار بردن روشنایی هوشمند می‌توان کم کرد. چراغ دیجیتالی می‌تواند دارای لامپ‌هایی با روشنایی کم در خیابان‌های کم ترافیک و عابر پیاده باشد. برخی مواقع تجهیزات روشنایی دیجیتالی به نرم‌افزار مدیریت مرکزی مجهز هستند که با ردیابی میزان استفاده، باعث راندمان نگهداری خواهند شد.

انرژی هوشمند: انرژی هوشمند، آگاهی عمیقی در مورد مصرف کلی انرژی ساختمان‌های مسکونی و تجاری می‌دهد. این روزها برخی از شهرها از شبکه‌ها و معابر دیجیتالی بهره می‌برند. در حالی که کنتورهای دیجیتالی در ساختمان‌ها اجرا می‌شوند.

هوشمندسازی ساختمان: با هوشمندسازی ساختمان امنیت و آرامش برای ساکنین فراهم شده و از بروز حوادث احتمالی پیشگیری می‌شود. در سیستم مدیریت ساختمان هوشمند نیز می‌توان داخل ساختمان را به خوبی مدیریت کرد و کنترل وسایل خانه را از راه دور و در بیرون از خانه بر عهده داشت.

مزایای شهر هوشمند

شهر هوشمند به دلیل مزایای زیادی که دارد به طور قابل توجهی کیفیت زندگی مناطق را ارتقا می‌دهد و برای ساکنان رفاه را افزایش خواهد داد. در ادامه دیگر مزایای شهر هوشمند را شرح خواهیم داد.

خودکارآمدی بیشتر و تصمیم‌های مبتنی بر اطلاعات

با پیشرفت‌هایی که امروزه در کلان داده‌ها ایجاد شده، مدیران شهری توانسته‌اند به داده‌های نهفته دسترسی داشته باشند. استراتژی تحلیل داده‌ها اگر به درستی طراحی شده باشند، بخش بزرگی از داده‌ها را در دسترس مدیران رسمی شهر قرار می‌دهند. ضمن اینکه اپلیکیشن‌ها و استراتژی‌های کلان اطلاعات، داده‌های سودمندی را در اختیار مدیران شهری قرار می‌دهند و با توجه به آن، در مناطق پرخطر امکان بررسی و حضور نیروهای امنیتی فراهم می‌شود.

احتیاج ها، گرایش‌ها و چالش‌های ساکنان هر منطقه معین می‌شود. کلان داده‌ها و اینترنت اشیاء در کنار هم، برای مدیران مراحل تصمیم گیری‌ها را آسان می‌کنند که این رخداد به سهم خود در ارتقاء کیفیت زندگی ساکنین از روش کاهش هزینه‌ها و خدمات‌رسانی برتر بسیار تاثیرگذارتر است.

افزایش امکان مشارکت بین دولت‌ها و مردم

شهروندان از مدیران خود انتظار دارند به صورت دیجیتالی به آن‌ها خدمت‌رسانی کنند. تجهیزات همکاری، اپلیکیشن‌های مخصوص تلفن همراه، وبسایت‌های مدرن، حساب‌های آنلاین در جنبه‌های مختلف زندگی بشر از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

جوامع ایمن‌تر

مسلما شهرهای هوشمند نسبت به دیگر مناطق دنیا امنیت بالایی دارند، زیرا مشارکت بین بخش‌های دولتی و خصوصی در آنجا باعث کاهش نرخ تورم می‌شود. امروزه برنامه‌ریزان در شهرهای مختلف دنیا سرمایه گذاری‌های بزرگ خود فناوری دیجیتال را شروع کرده‌اند تا بوسیله آن، مناطقی امن جهت سکونت شهرنشینان ایجاد کنند.

کاهش اثرات زیست محیطی

مدیران شهرهای هوشمند در حین روبرو شدن با انتشارات گازهای آلوده، انباشته شدن پسماندها در معابر، آلودگی‌های اقیانوس‌ها سعی خود را جهت رفع این چالش‌ها می‌کنند. اجرای سازه‌های خودکفا، اجرای سیستم‌های هوشمند کیفیت هوا و استفاده از انرژی تجدیدپذیر از اصلی‌ترین کارهایی هستند که به مدیران جهت رفع آلودگی زیست محیطی کمک می‌کنند.

بهبود حمل و نقل

سیستم حمل و نقل هوشمند در حوزه‌های مختلف باعث افزایش خودکفایی و خدمت‌رسانی بهتر به شهروندان خواهد شد. همچنین سیگنال‌های دیجیتالی ترافیک، با بهینه جریان حمل و نقل، تراکم معابر را کاهش خواهند داد.

خلاصه

در هوشمندسازی ساختمان و شهر با استفاده از فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی، شهر و خانه مدیریت شده و به شهروندان خدمت‌رسانی می‌شود. این شهر از داده‌های ذخیره شده، تجهیزات و سنسورها، حسگرها، دوربین‌ها و تجهیزات هوشمند جهت مرتبط کردن قسمت‌های مختلف شهر استفاده می‌شود. با این ارتباط عملکرد شهر بهبود پیدا می‌کند و از منابع شهری استفاده بهینه‌ای خواهد شد. در شهر هوشمند طرح و پروژه‌هایی وجود دارند که به عنوان راهکاری خلاقانه در حوزه‌های مختلف طراحی و اجرا خواهند شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

هدیه شب یلدا

لوازم خونگی رو ارزون بخر

کپسول آتش نشانی

چاپ لیوان

دوره رباتیک در تبریز

دیزل ژنراتور

فرکانس متر عقربه‌ای

تعمیر سروو موتور

زيرنويس فيلم‌ها و سريال‌ها

اصلاً رپورتاژ آگهی چیست؟

صندل دمپایی عمده قم

قیمت چوب پلاست

mymember

کک نفتی

شیشه اتومبیل پونک

تخت دونفره

خرید دمپایی عمده

اتصالات پنوماتیک

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

خرید رپورتاژ آگهی