کد خبر : 209198
تاریخ انتشار : سه شنبه 22 اسفند 1402 - 10:48

انواع فیلتر هود آشپزخانه

انواع فیلتر هود آشپزخانه

  یکی از اصلی‌ترین اجزای هر آشپزخانه، هود است. آشپزخانه محل پخت‌وپز غذا بوده و می‌توان گفت بیشترین چربی و دوده از این قسمت خانه تولید می‌شود. اگر در آشپزخانه از هود و فیلتر هود مناسب استفاده نشود، این چربی‌ها و دوده‌ها بر روی دیوار، سقف و کابینت‌ها نشسته و گاهی موجب تغییر رنگ آن‌ها

 

یکی از اصلی‌ترین اجزای هر آشپزخانه، هود است. آشپزخانه محل پخت‌وپز غذا بوده و می‌توان گفت بیشترین چربی و دوده از این قسمت خانه تولید می‌شود. اگر در آشپزخانه از هود و فیلتر هود مناسب استفاده نشود، این چربی‌ها و دوده‌ها بر روی دیوار، سقف و کابینت‌ها نشسته و گاهی موجب تغییر رنگ آن‌ها می‌شود. 

میزان مواد زائد تولید شده در اثر فعالیت‌های مختلف مانند استفاده از مواد شوینده و پخت‌وپز، به‌قدری زیاد است که حتی فیلتر هود نیز باید به صورت مرتب تمیز شود تا بهترین عملکرد را داشته باشد؛ زیرا این فیلتر هود است که این مواد را به خود جذب می‌کند. 

در این مقاله قصد داریم انواع فیلتر هود آشپزخانه را معرفی کنیم. اگر شما هم به هر دلیلی قصد تعویض فیلتر هود آشپزخانه خود را دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

انواع فیلتر هود آشپزخانه

همان‌طور که می‌دانید، تمامی هودها دارای فیلتری هستند که درون هود قرار می‌گیرد. این فیلترها وظیفه جذب ذرات گردوغبار و یا چربی‌هایی را دارند که از طریق فن و مکنده به داخل هود وارد می‌شوند. در ادامه انواع مختلف فیلتر هود آشپزخانه را معرفی می‌کنیم که در هودهای خانگی و صنعتی کاربرد دارند.

فیلتر هود ذغالی

فیلتر هود ذغالی مانند دستگاه تهویه هوا عمل می‌کند و اغلب برای آشپزخانه‌هایی مناسب است که پنجره ندارند. می‌توان گفت این فیلترها نه تنها به عنوان مکنده ذرات چربی بلکه به عنوان بوگیر هم کارایی دارند. این فیلترها در مقابل فیلترهای آلومینیومی بازدهی بیشتری دارند.

لازم به ذکر است که عمر مفید فیلتر هود ذغالی بین یک تا دو سال بوده و بهتر است برای داشتن کارایی مفید، بعد از این مدت تعویض شود. فیلتر هود ذغالی از نظر بافت مواد کربنی تشکیل‌دهنده، ‌به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

 • فیلتر کربن لایه‌ای: فیلتر کربن لایه‌ای داخل هودهای با کیفیت بالا نصب می‌شود. این فیلتر توان بازیافت کامل بوها را تا ۹۵ درصد دارد، به همین دلیل ممکن است قیمت بیشتری نسبت به سایر فیلترها داشته باشد.
 • فیلتر کربن فومی: این نوع فیلتر به صورت فومی بوده و در ابعاد هود برش می‌خورد.
 • فیلتر کربن دانه‌ای: فیلتر کربن دانه‌ای به شکل یک کاست مربع یا گرد در بازار به فروش می‌رسد.

فیلتر هود الیافی

یکی از انواع فیلتر هود آشپزخانه، فیلتر الیافی است. کیفیت این فیلتر بستگی به وزن آن دارد؛ به این معنی که هرچقدر وزن آن بیشتر و الیاف سنگین‌تر باشد، کیفیت آن بهتر است. فیلترهای الیافی در جذب دانه‌های درشت چربی، بسیار کاربرد دارند. 

به طور کلی، از آنجا که انواع مختلف فیلتر هود آشپزخانه جاذب تمامی ذرات هستند، می‌توانند محل مناسبی برای رشد قارچ و یا کپک باشند. به همین دلیل باید به شیوه تمیز کردن فیلتر هود دقت کرده و در فاصله‌های زمانی کوتاه، آن را تمیز یا تعویض کنید. 

فیلتر هود الیافی قابلیت شستشو ندارد؛ زیرا این کار باعث از بین رفتن قابلیت جذب چربی آن می‌شود. این نوع فیلترها را باید هر چند وقت یکبار تعویض کرد. فیلتر هود الیافی برای هودهای زیر کابینت و هودهای کوچک مناسب است. 

فیلتر هود آلومینیومی

فیلتر هود آلومینیومی، نوعی از فیلترهای فلزی هستند که ساختاری مشبک دارند و به دلیل قابلیت شستشوی راحت، انتخاب اول سازندگان هستند. این فیلترها روی ورودی هود نصب شده و یکی از گزینه‌های مدرن برای طراحی آشپزخانه محسوب می‌شوند. 

برای شستن فیلتر هود آلومینیومی می‌توانید با یک برس و مواد شوینده،‌ به سادگی اقدام کنید. خوب است بدانید اگر فیلتر فلزی هود خود را در فاصله زمانی طولانی تمیز نکنید،‌ چربی‌ها و ذرات جذب شده روی هم انباشته شده و تمیز کردن آن به مراتب سخت‌تر می‌شود.

فیلتر هود گالوانیزه

فیلترهای گالوانیزه نوع دیگری از فیلترهای فلزی هستند که در اثر استفاده مداوم آسیب ندیده یا کارایی آن‌ها کمتر نمی‌شود. فیلترهای گالوانیزه ظاهر زیبایی ندارند و اغلب در فضاهایی استفاده می‌شوند که به استحکام و مکش زیاد نیاز باشد.

فیلتر هود استیل ضد زنگ

برخی دیگر از فیلترهای فلزی هود از جنس‌ استیل ضد زنگ هستند. این فیلترها مقاومت بالایی دارند و ضدزنگ بودن آن‌ها باعث می‌شود فیلتر در اثر جذب رطوبت موجود در آشپزخانه یا محیط اطراف،‌ زنگ نزند. فیلتر استیل یکی از انواع فیلتر هود آشپزخانه بوده که برای فضاهای مدرن مناسب است.

چه زمانی فیلتر هود آشپزخانه را تعویض کنیم؟

تشخیص این که چه زمانی باید فیلتر هود آشپزخانه را تعویض کنید، بسیار مهم است؛ زیرا اگر فیلتر هود به مدت طولانی استفاده شود، ممکن است عملکرد ضعیفی در جذب ذرات پیدا کند. همچنین انباشته شدن چربی‌ها به صورت لایه‌ای روی فیلتر هود می‌تواند آتش‌زا باشد. در ادامه برخی از نکات برای تشخیص زمان تعویض فیلتر هود را بیان می‌کنیم:

 • اگر نمی‌توانید به خاطر بیاورید آخرین بار چه زمانی فیلتر هود را تمیز و یا تعویض کرده‌اید، بهتر است در اولین فرصت فیلتر جدیدی جایگزین آن کنید.
 • اگر در حال پخت‌وپز هستید و بو در آشپزخانه جمع شده، هود را روشن می‌کنید ولی با این حال هنوز مقداری بو در آشپزخانه مانده است، این موضوع می‌تواند نشانه‌ای برای تعویض فیلتر هود باشد.
 • اگر ذرات چربی و دوده را روی دیوارها یا کابینت‌های آشپزخانه مشاهده کردید، نشانگر عملکرد ضعیف فیلتر هود بوده و باید اقدام به تعویض آن کنید.

شیوه تعویض فیلتر هود ذغالی

فیلتر هود ذغالی آسان‌ترین شیوه تعویض را دارد. از آنجایی که این فیلتر هود قابلیت تمیز کردن را ندارد و هر چند وقت یک بار باید آن را تعویض کرد، در ادامه شیوه تعویض فیلتر هود ذغالی را بررسی می‌کنیم:

 1. در ابتدا، هود را به طور کامل خاموش کنید و دوشاخه آن را از پریز بکشید.
 2. فیلترهای ذغالی هود، در داخل دمنده قرار گرفته‌اند که برای دسترسی به آن‌ها باید فیلترهای گریس را از هود جدا کنید.
 3. روی دمنده هود یک محفظه از جنس پلاستیک است، آن را بردارید.
 4. اکنون فیلتر ذغالی قدیمی که لکه‌های چربی بر روی آن هستند را برای تعویض از هود جدا کنید. در این مرحله می‌توانید انواع فیلتر هود آشپزخانه را متناسب با ابعاد هود روی آن نصب کنید.
 5. داخل هود را کاملاً تمیز کرده و درپوش را هم تمیز کنید.
 6. اکنون، فیلتر ذغالی جدید را جایگزین قبلی کنید و تمام مراحل بالا را به صورت برعکس انجام دهید!

انواع فیلتر هود آشپزخانه چقدر عمر می‌کنند؟

فیلترهای هود آشپزخانه به صورت دائم در حال جذب ذرات غبار و چربی هستند، به همین دلیل منطقی نیست که توقع داشته باشیم بدون نظافت یا تعویض به صورت مادام‌العمر کیفیت سابق را داشته باشند. 

اگر بخواهیم درباره عمر فیلترهای هود صحبت کنیم، باید بگوییم از آنجایی‌که فیلتر آلومینیومی قابلیت شستشو بدون آسیب دیدن را دارد، مدت زمان طولانی‌تری عمر می‌کند. با این حال این فیلتر هم بهتر است پس از مدتی تعویض شود. 

فیلترهای کربنی که با شستشو آسیب می‌بینند، به مدت یک تا دو سال عمر می‌کنند و پس از آن باید تعویض شوند. فیلترهای الیافی را نیز نمی‌توان تمیز کرد، به همین دلیل هر چند وقت یک بار باید تعویض شوند.

کلام پایانی

هود به عنوان یکی از اصلی‌ترین تجهیزات آشپزخانه، به وسیله فیلتر به جذب ذرات چربی و غبار تولیدشده در آشپزخانه می‌پردازد. این فیلترها انواع مختلفی دارند که در این مقاله به بررسی آن‌ها و طول عمر هر یک پرداختیم. همچنین شیوه تعویض فیلتر هود ذغالی که قابلیت شستشو و تمیز کردن را ندارد شرح دادیم. در انتهای مقاله، مشخص کردیم که با دیدن چه نشانه‌هایی باید به زمان تعویض فیلتر هود آشپزخانه خود پی ببرید.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فرکانس متر عقربه‌ای

تعمیر سروو موتور

زيرنويس فيلم‌ها و سريال‌ها

اصلاً رپورتاژ آگهی چیست؟

تعمیر گیربکس چری

صندل دمپایی عمده قم

آموزش حسابداری

قیمت چوب پلاست

mymember

سابسکرایب یوتیوب

خرید کمربند طبی کشی

کک نفتی

شیشه اتومبیل پونک

تخت دونفره

خرید دمپایی عمده

مجله پزشکی

سابسکرایب یوتیوب

سلفون opp

خرید کلاه کاسکت

دستگاه تزریق پلاستیک

خرید تجهیزات پزشکی

اتصالات پنوماتیک

خرید دمپایی عمده

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

اسرارالشفاء

خرید رپورتاژ آگهی